Czy ZE PAK zaprzestanie realizacji drogich inwestycji?

„`html

Rozważania nad Przemianami w Portfelu Inwestycyjnym ZE PAK

Portfolio inwestycyjne i produkcyjne ZE PAK obejmowało dotychczas różne źródła energii – od węgla brunatnego, przez gaz i OZE, aż po energetykę jądrową. Wspólnym mianownikiem tych projektów były wyzwania związane z ryzykiem politycznym i biznesowym.

Zmiany w Projektach Inwestycyjnych

Sprzedaż projektu elektrowni gazowej w Adamowie o mocy 560 MW oraz zbycie 50 proc. udziałów w projekcie jądrowym PGE PAK EJ mogą złagodzić istniejące ryzyka, oferując zespołom kierowniczym i właścicielom ZE PAK dodatkowe zabezpieczenia. Obecnie spółka nie planuje sprzedaży aktywów OZE, a wydłużenie pracy ostatniego bloku węglowego do 2026 roku wydaje się mało prawdopodobne.

Wątpliwe Perspektywy dla Projektu Jądrowego

Najwięcej dyskusji budzi potencjalna transakcja jądrowa pomiędzy PGE a ZE PAK. Chociaż z punktu widzenia biznesowego ma ona marginalne znaczenie, budzi symboliczne zainteresowanie. Nawet po nabyciu przez PGE praw do PGE PAK EJ, nie zyskano jeszcze kontroli nad gruntami pod przyszłą elektrownię jądrową w Koninie. Temat ten może być przedmiotem dalszych rozmów.

Kontrowersje wokół Zamiarów PGE

Analityk Noble Securities, Michał Sztabler, wyraża sceptycyzm co do przejęcia 100 proc. akcji PGE PAK EJ, wskazując na niejasne plany PGE dotyczące budowy elektrowni. Wątpliwości te wynikają z braku środków finansowych zarówno u PGE, jak i u ZE PAK, niezbędnych do realizacji tak dużej inwestycji jądrowej.

Kwestie Gazowe w Adamowie

Z punktu widzenia ZE PAK kluczową kwestią pozostaje przyszłość projektu gazowego w Adamowie. Mimo zapewnionego 17-letniego kontraktu mocowego, wzrastające koszty inwestycji stanowią znaczące wyzwanie. Ewentualna sprzedaż tego projektu do PGE mogłaby pozwolić ZE PAK na uwolnienie się od obciążeń kapitałowych związanych z budowanym blokiem. Trigon DM przypomina, że projekt ten wygrał aukcję mocową w 2021 roku.

  • Roczny przychód dla mocy 493 MW wynosi 180-197 mln zł.
  • Blok gazowy wyceniany jest na 2,3 mld zł, jednak spodziewane są wzrosty kosztów.

Finał rozstrzygnięć dotyczących tych projektów planowany jest na 30 czerwca 2025 roku. W sytuacji niemożliwości sfinalizowania rozmów z bankami, sprzedaż projektu do PGE może okazać się koniecznym rozwiązaniem dla ZE PAK.

„`