„`html
Zmieniająca się struktura rynku węglowego: Rosja, Chiny i inne kierunki
W ostatnich dziesięciu miesiącach podzielono uwagę na udział rosyjskiego węgla w zakupach Chin. Jego udział zmniejszył się z 23 proc. do 18 proc., co pokazują dane Centrum Indeksów Cenowych. Mimo że Rosja wciąż jest drugim co do wielkości dostawcą tego surowca do Chin, jego wartość dostaw do Pekinu zmniejszyła się, podobnie jak w przypadku Indonezji.
Zmiany w chińskich źródłach węgla
Największy eksporter paliw stałych do Chin, Indonezja, zredukował swój udział z 58 proc. do 44 proc. Tymczasem kupno węgla z Mongolii i Australii wzrosło, odpowiednio z 10 proc. i 1 proc. do 15 proc.
Rosyjski eksport węgla: wyzwania i poszukiwanie nowych rynków
Redukcja eksportu i rosnące bariery
Według szacunków Ministerstwa Energetyki Rosji, w 2023 roku Moskwa zwiększyła dostawy węgla do Chin o 42 proc. (do 100 mln ton), lecz wartość tego eksportu spadła. Głównymi przyczynami spadku rosyjskiego węgla na chińskim rynku są ograniczone podaż i ceny oraz cła importowe nałożone przez Chiny w 2014 roku, które nie dotyczą Indonezji i Australii.
Nowe wyzwania na rynku węglowym
Od stycznia do października eksport rosyjskiego węgla zmniejszył się o 9 proc., jak donosi Centrum Indeksów Cenowych. Analitycy przewidują dalszy spadek o 9-10 proc. do końca 2024 roku. Indie, kolejny duży odbiorca rosyjskiego węgla, również ograniczyły jego zakup o 26 proc. w okresie od stycznia do września 2024 roku.
Nowe kierunki eksportowe i wewnętrzne wyzwania
Po wprowadzeniu embarga na dostawy do UE, wiele rosyjskich firm węglowych skierowało eksport do Chin i Indii. Jednak rentowność tego eksportu maleje ze względu na spadające ceny oraz rosnące koszty transportu. Problemy logistyczne i finansowe dodatkowo obciążają rosyjskich producentów, którzy w obliczu trudnej sytuacji zmniejszają produkcję. W lipcu Rosstat odnotował spadek produkcji o 6,7 proc. rok do roku, osiągając najniższy poziom od 2020 roku.
Zdaniem eksperta ds. energii, Maxima Iwanowa, rosyjski przemysł węglowy stoi przed najpoważniejszym kryzysem od 30 lat.
„`