Sanepid wykrył bakterie coli w wodociągach na terenie Jarosławia w woj. podkarpackim. Mieszkańcy trzech miejscowości powiatu jarosławskiego nie mogą spożywać wody, nawet po jej uprzednim przegotowaniu. Lokalne przedsiębiorstwo wodociągów ruszyło na pomoc i rozstawiło już 10 beczkowozów.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu wydał pilny komunikat do mieszkańców, w którym poinformował, że w wodzie z wodociągu Jarosław wykryto niebezpieczne zanieczyszczenia. W związku z tym wydano zakaz jej spożywania. Poza Jarosławiem komunikat został skierowany również do miejscowości Munina oraz Kidławice.
Jarosław. Ostrzeżenie sanepidu, chodzi o wodę
Jak poinformowano w komunikacie, w próbkach wody wykryto bakterie grupy coli oraz nadmiar mikroorganizmów. Woda nie nadaje się również do prania ani mycia naczyń – nawet po przegotowaniu. Woda może być używana wyłącznie do prac porządkowych i spłukiwania toalet.
By umożliwić mieszkańcom dostęp do wody, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozstawiło w 10 miejscach w mieście beczkowozy, z których można otrzymać wodę zdatną do spożycia po przegotowaniu. Punkty odbioru zostały wymienione w komunikacie Urzędu Miasta.
Bakterie E. coli w wodzie. Co jeśli ją spożyjemy?
E.coli to powszechna i zróżnicowana grupa bakterii występujących w żywności, środowisku i jelitach zarówno ludzi, jak i niektórych zwierząt. Nierzadko szczepy tej bakterii mogą powodować choroby przenoszone przez żywność lub wodę. Escherichia coli przenosi się na ludzi głównie poprzez spożywanie skażonego jedzenia, takiego jak surowe lub niedogotowane mięso, mleko oraz skażone surowe warzywa. Zdarza się również, że do zakażenia może dojść przez połknięcie zanieczyszczonej wody. W efekcie spożycie wody z bakteriami tej grupy powoduje zatrucie pokarmowe.
Do najczęstszych objawów zalicza się wymioty, bóle głowy i brzucha, gorączkę oraz biegunkę.