Rząd opowiada się za zmniejszeniem listy niebezpiecznych branż i stanowisk, na których kobietom nie wolno pracować ze względu na możliwy negatywny wpływ na ich zdrowie. Obecnie na liście znajduje się 100 specjalności.
Ministerstwo pracy w szczególności proponuje zezwolić kobietom na pracę w kopalniach odkrywkowych i głębinowych, a także na obsługę maszyn samobieżnych w górnictwie odkrywkowym. To samo dotyczy prac przy przetwarzaniu kopalin, spiekaniu proszków metalicznych i brykietowaniu substancji.
Aleksiej Wowczenko z ministerstwa pracy mówi, że wprowadzenie nowych technologii mających na celu usprawnienie procesów produkcyjnych w tych obszarach „wyklucza szkodliwy wpływ na kobiece ciało”.
„Cały personel to dziadkowie”. Połowa nowych rosyjskich żołnierzy ma ponad 50 lat. „Tylko starzy mężczyźni idą do walki” 8 października zakończył się etap publicznej dyskusji nad projektem.
Autorem inicjatywy jest Business Russia. W przygotowaniu dokumentu wzięły również udział organizacje publiczne, sektorowe stowarzyszenia pracowników i pracodawców oraz odpowiedni specjaliści.
Ostatni raz zmiany na liście zawodów niedostępnych dla kobiet wprowadzono w styczniu 2021 r. Wówczas z listy wyłączono takie zawody jak kierowca pojazdów ciężarowych i specjalistycznego sprzętu rolniczego, mechanik lotniczy, członek załogi pokładowej statku (np. bosman, kapitan) oraz maszynistów metra. Jednocześnie kobiety nadal nie mogą pracować jako hutnicy, kamieniarze czy wiertnicy. Zabrania się im również pracy w produkcji chemicznej, metalurgii, wydobyciu ropy naftowej i gazu itp.
Wcześniej Inna Swiatenko, szefowa komitetu Rady Federacji do spraw polityki społecznej, powiedziała, że ograniczenia te mają na celu zapewnienie „ochrony prawnej” kobietom „przed niebezpiecznymi warunkami pracy, które mogą szkodzić zdrowiu, przede wszystkim zdrowiu reprodukcyjnemu, a także wpływać na zdrowie przyszłego pokolenia lub mieć odległe konsekwencje”.
Brytyjski wywiad: rekordowe straty wśród Rosjan. Za zdobycie Wuhłedaru zapłacili olbrzymią cenę. Z kolei Aleksiej Bezukow, główny techniczny inspektor pracy Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR), zgodził się, że istnienie takiej listy zapobiega wykorzystywaniu pracy kobiet w niebezpiecznych branżach przez pozbawionych skrupułów pracodawców.
Władze szukają sposobów na zmniejszenie napięcia na rynku pracy w obliczu niedoborów kadrowych i rekordowo niskiego bezrobocia (2,4 proc. w lipcu). Niedobór siły roboczej został spowodowany niekorzystną demografią i wojną z Ukrainą, która spowodowała mobilizację, masową emigrację obywateli i wzrost liczby pracowników w fabrykach wojskowych. Teraz firmy są zmuszone zatrudniać emerytów i nastolatków.
Ministerstwo pracy chce rozwiązać ten problem poprzez aktywniejsze zatrudnianie osób niepełnosprawnych.