Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski został ukarany grzywną w wysokości 60 tys. zł przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Chodzi o sprawę koncesji dla stacji TVN Style. „Wyrok jest nieprawomocny” – zaznaczyła w rozmowie z PAP Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.
Koncesja satelitarna TVN Style została przedłużona o 10 lat przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji 12 czerwca 2024 roku. Cały proces rekoncesyjny trwał 11 miesięcy. TVN zarzucił przewodniczącemu KRRiT „bezczynność”. Jak przypomniały Wirtualne Media, TVN skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na przewodniczącego Krajowej Rady, zarzucając mu bezczynność.
WSA w wyroku z 13 czerwca orzekł, że szef KRRiT dopuścił się bezczynności „z rażącym naruszeniem prawa”. Nakazał wydanie decyzji ws. dalszej koncesji dla TVN Style w ciągu 14 dni od prawomocnego orzeczenia w tej sprawie oraz nałożył 60 tys. zł grzywny. To wyrok nieprawomocny, wydany w pierwszej instancji — podano w artykule.
Reprezentujący TVN w procesach koncesyjnych prawnik Mikołaj Sowiński w poniedziałek opublikował na LinkedIn uzasadnienie orzeczenia WSA. „To wyrok precedensowy. Wojewódzki Sąd Administracyjny na tyle nagannie ocenił zachowanie organu, że pozwolił sobie na wiele stanowczych stwierdzeń” — podkreślił.
W cytowanych przez Sowińskiego fragmentach uzasadnienia napisano, że organ, którego dotyczy sprawa, czyli przewodniczący KRRiT, „jak wynika z akt sprawy, nie tylko lekceważy strony postępowania, ale i wyroki sądowe”. Głosowanie koncesji, które zależało tylko od jego (przewodniczącego KRRiT) decyzji, dopiero po 10 miesiącach od daty jego złożenia, świadczy jedynie o niedbalstwie organu i braku staranności w prowadzeniu postępowania.
Potwierdza też zarzuty Strony. Trudno, zdaniem Sądu, przyjąć inne wytłumaczenie działań organu niż celowe unikanie podejmowania decyzji i to w sposób coraz bardziej uporczywy — brzmią kolejne fragmenty uzasadnienia. WSA stwierdził, że działania szefa KRRiT w tej sprawie „w sposób ewidentny utrudniają i bezprawnie wymuszają podejmowanie czynności przez Stronę (czyli TVN – przyp.)”, ponadto jego postępowanie „odznacza[ło] się rażącą i oczywistą bezczynnością, ponieważ aż 11 miesięcy nie [były] podejmowane jakiekolwiek czynności w ramach tego postępowania”.
Wyrok jest nieprawomocny. Termin na wniesienie środka odwoławczego upływa 16 października i do tego czasu zostanie wniesiona skarga kasacyjna — skomentowała dla PAP wyrok rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska.