Dlaczego to jest ważne? W komunikacie wydanym w porozumieniu z partnerami międzynarodowymi, w tym z FBI i amerykańską Agencją ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA), niemiecki kontrwywiad wskazuje, że grupa 29155 przeprowadziła operacje szpiegowskie i sabotaże wymierzone w międzynarodowe cele.
Za jakie incydenty odpowiada grupa 29155? Na początku tego roku Niemcy oskarżyły Rosję o cyberataki na współrządzącą w Niemczech partię socjaldemokratyczną SPD, a także na firmy z sektora logistyki, obronności, lotnictwa i IT. Jednostka GRU, do której należy grupa 29155, jest podejrzewana o udział w próbie otrucia byłego agenta GRU Siergieja Skripala i jego córki Julii w Wielkiej Brytanii w 2018 r.
O czym ostrzega Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konstytucji? Jak ocenia, narażone instytucje muszą podjąć działania dla własnej ochrony. Na swojej stronie BfV zamieścił kilkudziesięciostronicową analizę działań grupy 29155 i jej oprogramowania oraz sugestie dotyczące obrony przed atakami.
W opublikowanym ostrzeżeniu agencja wywiadowcza wśród działań grupy wymienia ataki na strony internetowe i publikowanie skradzionych danych.
Czytaj również:
- Szpiedzy Putina w Europie. Stawiają na kobiety i młode osoby
- Tajemnice Skripala. Kim jest rosyjski szpieg w służbie brytyjskiej korony
- Tak KGB zabiło „bułgarskiego Nawalnego”. Zginął od zatrutego parasola