Konsekwencje ewolucji: Cenę za inteligencję płacą ludzie

Sam Vickery, neurobiolog z Uniwersytetu Heinricha Heinego oraz jego zespół odkryli, że zwiększona pojemność neurologiczna, którą rozwinęliśmy od momentu oddzielenia się od naszych najbliższych krewnych ponad 6 milionów lat temu, . Inteligencja dała nam wszystko, ale…

Zespół zastosował zaawansowane algorytmy do . Badano również różnice między mózgami szympansów, pawianów oliwkowych (Papio anubis) i makaków rezusów (Macaca mulatta). Nie znaleziono związku między powiększonym mózgiem a starzeniem się w porównaniach między szympansami a pawianami, a nawet zaobserwowano poprawę zdrowia mózgu u starzejących się szympansów w porównaniu z makakami. Sugeruje to, że to .

Kora przedczołowa odgrywa kluczową rolę w funkcjach wyższego rzędu, takich jak kontrola wykonawcza, pamięć robocza i język. Większa ekspansja kory przedczołowej, która była kluczowa dla ewolucji zdolności poznawczych naczelnych, ma negatywne skutki w postaci znacznej utraty szarej materii u ludzi w podeszłym wieku Wraz z wiekiem u ludzi pojawiają się specyficzne wzorce zmian neurologicznych, które Kora przedczołowa jest jednym z pierwszych obszarów, które zostają dotknięte przez zmiany związane z wiekiem, co wspiera teorię, że ostatnie części naszego mózgu dojrzewające w trakcie rozwoju są pierwszymi, które podlegają procesom starzenia.

Jesteśmy inteligentni, ale nasz mózg jest słaby Jak dodają badacze, . Naukowcy zaznaczają jednak, że większość próbek MRI u szympansów pochodziła od samic, co może wpłynąć na wyniki. Dlatego potrzebne są dalsze badania z równym udziałem obu płci w analizowanych gatunkach, aby potwierdzić te wnioski opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

Jeśli okażą się trafne, otrzymamy . Coś za coś, utrzymanie niezwykłych zdolności naszego mózgu wymaga od nas większego zaangażowania i dbałości, jeśli chcemy, by służyły nam jak najdłużej.