Powalająca renowacja hiszpańskiego kościoła: Niezwykłe cherubinki, inspirowane kreskówkami

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu. O nieudanych renowacjach sztuki sakralnej robi się głośno co jakiś czas. W 2012 r. cały świat obiegły zdjęcia rezultatu prac konserwatorskich, które na zawsze zmieniły wygląd niemal stuletniego fresku „Ecce Homo”, znajdującego się w miasteczku Borja w północno-wschodniej Hiszpanii.

Niemal sześć lat później „odświeżeniu”, o którym pisały media z całego świata, poddano posąg św. Jerzego w San Miguel de Estellaia. O hiszpańskiej sztuce renowacji w 2024 r. ponownie zrobiło się głośno. Tym razem całkowitej przemianie uległo wnętrze barokowego kościoła z miejscowości Soria. Uwagę zwracają przede wszystkim figury cherubinów.

Nieudana renowacja w Hiszpanii. Zmian ciężko nie zauważyć

Na niezbyt udany remont świątynnego wnętrza zwróciła uwagę lokalna grupa Soria Patrimonio, która działa na rzecz ochrony miejscowych zabytków. Na opublikowanych na portalu X (dawniej Twitter) zdjęciach nietrudno nie zauważyć zmian, które zostały wprowadzone wraz z remontem. „Co oni zrobili Ermita de Nuestra Señora del Mirón?” — pytają członkowie grupy.

Wzrok — poza intensywnym odcieniem ścian — przykuwają również „odnowione” rzeźby cherubinów, które w niczym nie przypominają barokowych postaci. Sprawę renowacji w Hiszpanii skomentowało już hiszpańskie Towarzystwo Restauratorów i Konserwatorów, które w oficjalnym oświadczeniu określiło prace wykonane w kościele Ermita de Nuestra Señora del Mirón mianem ataku na dziedzictwo kulturowe.

Przedstawiciel diecezji Osma-Soria, która odpowiada za renowację zabytku, w rozmowie z „Guardianem” stwierdził natomiast, że „prac w kościele dokonano po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, a ich rezultat niektórym ludziom się podoba, a niektórym nie”.

Zobacz także

  • Powstaje opera inspirowana nieudaną renowacją fresku „Ecce homo”