Młodzi ludzie z pokolenia Z na temat Powstania Warszawskiego: Czy znają znaczenie godziny "W"?

W czwartek 1 sierpnia w Warszawie bez wątpienia będzie się dużo działo. Wszystko za sprawą bardzo ważnej uroczystości, jaką są obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia do stolicy zawita także z pewnością sporo młodych ludzi, z powodu koncertów rozsławionej na całym świecie Taylor Swift. Osiągnięcia piosenkarki zostały kilkukrotnie uhonorowane, pobijała rekordy Guinnessa. W czwartek odbędzie się pierwszy z jej trzech koncertów na Stadionie Narodowym. Policja ściąga dodatkowe siły z całego kraju do zabezpieczenia tych dwóch wydarzeń jednocześnie. Tego dnia do stolicy przyjadą dziesiątki tysięcy – w większości młodych – fanów Swift z całego świata.

Gazeta.pl zapytała kilku „zoomersów”, którzy być może będą wieczorem bawić się na koncercie, co wiedzą o godzinie „W”, która zostanie upamiętniona syrenami, wybrzmiewającymi w czwartek. Gen Z a powstanie warszawskie. Czy wiedzą, czym jest godzina „W”?

„Czy coś panu mówi godzina 'W’?” – usłyszał od nas młody mężczyzna. – Oczywiście, że tak. To rocznica Powstania Warszawskiego, które wybuchło o godzinie 17:00 1 sierpnia – odparł. – Jako warszawiak uważam, że jest to szczególny dzień dla każdego z obywateli tego miasta. Co roku odczuwam specjalne emocje w związku z okolicznościami tego dnia. Uważam, że każdy powinien tego dnia oddać swój hołd i upamiętnić wydarzenia, które zapoczątkowały się tego dnia w 1944 roku – dodał.

Z kolei później napotkana para przyznała, że „nie bardzo” im coś mówi godzina „W”. – To była ta godzina, o której się rozpoczęło powstanie? – pyta inna młoda kobieta. O to samo zapytaliśmy również parę – jak się okazało – harcerzy. Nietrudno się domyśleć, że doskonale znali odpowiedź na to pytanie. – To pokazało, że my warszawiacy, mimo że były trudne czasy (…), że nadal próbowaliśmy bronić Warszawy, bo ją tak bardzo kochaliśmy – odparła harcerka. – To było super i bardzo dzielne – dodała.

1 sierpnia tradycyjnie o godzinie 17:00, czyli godzinie „W” Warszawa oraz inne miasta oddają hołd powstańcom. Przez minutę rozlega się wycie syren, w kościołach biją dzwony, a przechodnie i kierowcy zatrzymują się na ulicach.

Co to jest Gen Z?

Gen Z określana również Pokoleniem Z, zoomerami, generacją Z, Post-Millennialsami, pokoleniem internetowym to grupa osób, które według większości źródeł urodziła się po 1995 roku. To pierwsi ludzie, którzy dorastali w pełni scyfryzowanej rzeczywistości. Od najmłodszych lat mieli zatem dostęp do nowoczesnych technologii – internetu i smartphone’ów. Pokolenie Z to następcy milenialsów, czyli Pokolenia Y. To z kolei osoby urodzone między 1980 a 2000 rokiem.