W niedzięlę 1 września w całej Polsce usłyszymy alarmowe. Ma to związek z obchodami 85. rocznicy. Dźwięk będzie rozbrzmiewał równo o godzinie 12.00. Potrwa jedną minutę.
1 września zawyją syreny alarmowe. To ważna rocznica W naszym kraju 1 września w południe zawyją syreny, aby upamiętnić ofiary II wojny światowej. 85 lat temu, czyli w piątek 1 września 1939 roku rozpoczęły napaść na Polskę.
„Liczbę śmiertelnych ofiar II wojny światowej długo oceniano mniej więcej na 40-50 mln, lecz dziś wiemy, że w istocie przekroczyła ona 75 mln i zapewne zbliżona jest do 80 mln […]. Ogólny bilans wynosi około 3,5 proc. światowej populacji z roku 1940. Konflikt tej wielkości przełożony na dzisiejsze warunki pozostawiłby ponad 200 mln zmarłych i zabitych” – podaje portal.
W tym roku syreny zawyją także z powodu treningu wojewódzkiego Systemów Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Sygnały alarmowe przekazywane tego dnia będą traktowane jako ćwiczebne – przekazały komendy straży pożarnej w wielu miastach. są proszeni o zachowanie spokoju i niepodejmowanie żadnych działań w związku z uruchomieniem syren alarmowych.
Syreny alarmowe ostrzegają przed zagrożeniem. Co oznaczają dźwięki?
Syreny alarmowe ostrzegają najczęściej przed zagrożeniami. Centrum Zarządzania Kryzysowego wyróżnia kilka alarmów, które są stosowane w razie niebezpieczeństw. Wyróżnia się:
- alarm 1 – zagrożenie powodziowe,
- alarm 2 – zagrożenie bezpieczeństwa publicznego,
- alarm 3 – zagrożenie radiacyjne,
- alarm 4 – zagrożenie chemiczne,
- alarm 5 – zagrożenie meteorologiczne,
- alarm 6 – zagrożenie żywieniowe,
- alarm 7 – zagrożenie gazowe,
- alarm 8 – zagrożenie lotnicze.
Syreny alarmowe informują również o odwołaniu alarmów. Wtedy dźwięk trwa trzy minuty oraz jest uzupełniony komendą słowną „Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm…”.