Spotkanie poszkodowanych z biskupami. Fidura relacjonuje: Jeden miał łamiący się głos. Nastała całkowita cisza.
„`html
Spotkanie biskupów z osobami skrzywdzonymi przez duchownych
We wtorek 19 listopada biskupi spotkali się z osobami, które doświadczyły krzywdy seksualnej ze strony duchownych, bezpośrednio po zakończeniu Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski. Uczestnikami rozmów z episkopatem byli Tośka Szewczyk (pseudonim), Jakub Pankowiak oraz Robert Fidura. W spotkaniu wzięła udział większość polskich hierarchów.
List i postulaty skrzywdzonych
W maju tego roku Szewczyk, Pankowiak i Fidura skierowali list otwarty do episkopatu, w którym znalazło się 8 postulatów. Pierwszy z nich dotyczył zawieszenia przewodniczącego KEP, abp. Tadeusza Wojdy. List został podpisany przez 46 osób skrzywdzonych przez duchownych.
Spotkanie jako krok ku zmianom
O kulisach spotkania i możliwych jego konsekwencjach rozmawiano z Robertem Fidura. Podkreślił on, że było to pierwsze tak ważne spotkanie, na którym osoby nazywane przez niego „nieumarłymi” mogły przedstawić swoje potrzeby i problemy bezpośrednio biskupom.
- W Polsce osoby skrzywdzone są określane jako „nieumarli”, by uniknąć analogii do ocalonych z Holokaustu.
- Osobiste spotkanie z biskupami jest niezastąpione przez pisma i listy.
- Spotkanie daje możliwość połączenia doświadczeń skrzywdzonych z możliwościami Kościoła.
Przygotowania do spotkania
Nasza trójka – Tośka Szewczyk, Jakub Pankowiak i ja – podjęła się przygotowań do tego spotkania. Konieczne było szczegółowe omówienie postulatów. Tosia skupiła się na opowiedzeniu historii, podczas gdy ja zająłem się kwestiami zawieszenia abp. Wojdy, powołania Rzecznika Praw Osób Skrzywdzonych oraz koniecznością docierania Kościoła do osób pokrzywdzonych, o których wiadomo z mediów.
Kwestia zawieszenia abp. Tadeusza Wojdy
Abp. Wojda sam powinien się zawiesić po opublikowanym artykule Zbigniewa Nosowskiego, który w „Więzi” opisał zaniedbania metropolity gdańskiego. Uczciwość wymaga, by arcybiskup wycofał się z pełnionej funkcji, gdyż pojawiły się zarzuty. Jest to w toku Watykanu, a my nie przestaniemy prosić o zawieszenie arcybiskupa z jego obowiązków do czasu orzeczenia końcowego.
Reakcja biskupów na spotkaniu
Biskupi nie używali nowomowy, wypowiedzi były merytoryczne i szczere. W dyskusji biskup opowiedział o spotkaniu z osobą skrzywdzoną, co spotkało się z silnym emocjonalnym odbiorem.
- Omówiono powołanie komisji historycznej ds. pedofilii od 1945 roku.
- Sprawy nabierają czasu, co może sugerować brak współpracy.
Propozycje systemowych zmian
Chcieliśmy zasygnalizować potrzebę stworzenia instytucji podobnej do Rzecznika Praw Obywatelskich. Biskupi przyjęli ten postulat raczej pozytywnie, co ma również poparcie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.
Tośka zwróciła uwagę na zasady, jakimi powinny kierować się spotkania z osobami skrzywdzonymi, aby uniknąć sytuacji mogących wywołać traumę.
Podtrzymanie dialogu
Chociaż nie jesteśmy pewni, jakie kroki zostaną podjęte dalej, mamy nadzieję, że kontakt zostanie utrzymany. Walka o realizację naszych postulatów wciąż trwa i jesteśmy gotowi podjąć kolejne działania, by być usłyszanym.
Sceptycyzm wobec instytucji Kościoła
Choć pozostaję sceptyczny wobec hierarchii Kościoła, wiarę zachowuję. Uważam, że głosy osób skrzywdzonych są kluczowe i będziemy je kontynuować mimo trudności i przeciwności.
„`