Macron zarządził przedterminowe wybory parlamentarne w niedzielę wieczorem po tym, jak skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe pokonało jego liberalną partię Odrodzenie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. I był to spektakularny sukces prawicy — wygrała stosunkiem głosów 31,4 proc. do 14,6 proc.
Podczas gdy prezydent Francji zakłada, że może powstrzymać falę nacjonalistycznych, antyimigracyjnych prawicowców w wyborach krajowych, jego rywale łączą siły i mówią o utworzeniu zjednoczonego frontu. Zbuntowana bratanica Marion Marechal, główna kandydatka skrajnie prawicowej partii Rekonwista w wyborach do Parlamentu Europejskiego, spotkała się w poniedziałek ze swoją ciotką Marine Le Pen i Jordanem Bardellą, liderem Zjednoczenia Narodowego, by omówić możliwość zawarcia sojuszu.
Niemcy przerażeni sukcesem skrajnej prawicy. Redaktor naczelna „Die Welt”: inne kraje nie mają takiej historii i radykałów Marechal, była parlamentarzystka Zjednoczenia Narodowego i wnuczka założyciela partii Jean-Marie Le Pena , przed wyścigiem prezydenckim w 2022 r. odwróciła się od swojej ciotki, aby wstąpić do szeregów Rekonkwisty — partii założonej przez Erica Zemmoura .
Chociaż jej partia jest znacznie mniejsza niż Zjednoczenie Narodowe i w niedzielnych wyborach zyskała ok. 5 proc. głosów, jej zwolennicy mogą mieć kluczowe znaczenie w zbliżających się wyborach parlamentarnych. „Partia implodowała”. Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego Od wieczoru wyborczego Marechal naciskała na to, by jej partia zawarła sojusz ze Zjednoczeniem Narodowym. „Obóz narodowy uzyskał historyczny wynik. Biorąc pod uwagę powagę sytuacji dla naszego kraju, chciałam spotkać się z Marine Le Pen i Jordanem Bardellą, aby wykorzystać okazję do zbudowania koalicji rządowej” — napisała w poniedziałek w serwisie X.
Niepewny sojusz W wywiadzie telewizyjnym po spotkaniu Le Pen powiedziała, że spotka się z szeregiem liderów politycznych w celu „zbudowania większości”. Nie sprecyzowała, czy osiągnęła porozumienie ze swoją bratanicą. Le Pen zauważyła również, że Zjednoczenie Narodowe byłoby skłonne powstrzymać się od wystawiania kandydatów przeciwko ustępującym posłom z konserwatywnej partii Republikanie, gdyby osiągnęli oni porozumienie z jej partią.
Choć Marechal wyraźnie naciska na sojusz, nie wiadomo, czy przewodniczący i założyciel jej partii, Zemmour, popiera tę ideę. Bardella pochwalił niedawno „konstruktywną postawę” Marechal „w przeciwieństwie do Erica Zemmoura”, co może sugerować, że istnieje rozdźwięk między dwiema najbardziej znanymi osobistościami w Rekonkwiście. Marechal i Le Pen nie są zgodne pod kątem poglądów na poziomie europejskim — eurodeputowani z ich partii zasiadają w rywalizujących ze sobą ugrupowaniach politycznych w Parlamencie Europejskim.
Zbliżenie między obiema partiami na szczeblu krajowym może utorować drogę do od dawna promowanej „supergrupy” skrajnie prawicowych eurodeputowanych. Zemmour — który zdobył 7 proc. głosów w wyborach prezydenckich w 2022 r. — był podobno skłócony z Marechal podczas kampanii wyborczej do PE. W niedzielę Zemmour wezwał do zbudowania „największej prawicowej koalicji” , nie wskazując jednak na Zjednoczenie Narodowe jako potencjalnego partnera.
Nie tylko prawica Na drugim końcu politycznego spektrum znajdują się cztery główne francuskie lewicowe siły polityczne — Komuniści, Socjaliści, Zieloni i ruch La France Insoumise (tłum. Niepokorna Francja) trzykrotnego kandydata na prezydenta Jeana-Luca Melenchona . Partie te opublikowały oświadczenie, w którym stwierdziły, że „chcą” wystawić wspólnych kandydatów. Dwa lata temu zgodziły się na utworzenie zjednoczonego lewicowego frontu, co pozwoliło francuskiej lewicy na ponad dwukrotne zwiększenie liczby głosów w Zgromadzeniu Narodowym i zablokowało Macronowi możliwość uzyskania większości.
Sojusz nie przetrwał jednak próby czasu i każda z sił startowała osobno w wyborach europejskich, ujawniając swoje różnice zdań w kwestiach takich jak wojna w Ukrainie i w Strefie Gazy oraz integracja z UE.