Sklepy z używaną odzieżą znikają z miejskich centrów. Zniechęceni klienci przechodzą do zakupów online.

„`html

Chęć oszczędzenia pieniędzy, poszukiwanie unikalnych produktów oraz zwiększająca się świadomość ekologiczna to główne motywy, dla których konsumenci decydują się na zakup używanej odzieży. Niestety, jak sami zauważają, liczba second handów na polskich ulicach maleje, a handel tego typu coraz bardziej przenosi się do internetu.

Zmieniający się krajobraz rynku second handów

W lecie 2024 roku liczba działających w Polsce second handów wynosiła 13,8 tys. – według danych opracowanych dla jednej z gazet. Jednak badanie przeprowadzone przez firmę Dun & Bradstreet wskazuje, że w pierwszej połowie tego roku zamknięto ponad 100 takich sklepów, a 250 zawiesiło działalność. Głównymi przyczynami są rosnące koszty działalności oraz obniżająca się jakość towarów.

Koszty i dostępność produktów

Urszula Bromek, właścicielka jednego z second handów we Wrocławiu, zauważa, że sytuacja na rynku się pogarsza. Towar w hurtowniach stoi głównie nowymi produktami z metkami, które nie zostały sprzedane w sieciach handlowych, a ceny wynoszą od 60 do 100 zł za kg. Wzrastające koszty działalności dodatkowo komplikują sytuację.

Opinie klientów i zmiany lokalizacyjne

Klienci również wyrażają swoje niezadowolenie z obecnej oferty second handów. Joanna Aleksandrowicz z Poznania przyznaje, że jeszcze niedawno chętnie kupowała odzież dla dzieci i dla siebie, lecz teraz wiele sklepów w jej dzielnicy zostało zamkniętych, a jakość towaru w pozostałych nie jest zadowalająca. Coraz częściej decyduje się na zakupy online.

Lumpeksy w centrach miast

Jeszcze niedawno second handy zajmowały lokale w ścisłych centrach dużych miast, ale miasta takie jak Wrocław rozważają ich ograniczenie w prestiżowych lokalizacjach. Ewa Dziekańska-Budniak z Biura Rozwoju Gospodarczego tłumaczy, że miasto stara się chronić i rewitalizować zabytkowe centra, ograniczając możliwości sprzedaży używanej odzieży w lokalach stanowiących własność gminy.

Internetowa przyszłość handlu odzieżą używaną

Mimo że tradycyjne sklepy znikają z centrów miast, rynek odzieży używanej sprzedawanej online dynamicznie rośnie. Coraz większą popularnością cieszą się platformy takie jak Vinted, OLX oraz specjalistyczne sklepy internetowe z luksusową odzieżą z drugiej ręki. Globalna wymiana odzieży zyskuje na znaczeniu dzięki platformom e-commerce takim jak e-Bay, Poshmark czy ThredUp.

Według badania „Resale Report 2024” globalny rynek odzieży używanej do 2028 roku może osiągnąć wartość 350 mld dolarów.

„`