Większość krajów Unii Europejskiej wprowadzi go tego dnia, a część nie i wśród nich jest także Polska. Dlaczego? Bo w Polsce ten zakaz Od 1 stycznia 2025 roku w Unii Europejskiej Polska pod tym względem wybiła się przed szereg, ponieważ Amalgamat jest materiałem dentystycznym stosowanym szeroko jeszcze w ubiegłej dekadzie. Wypełnienie ubytków w zębach amalgamatem szczególnie Amalgamat zaczęły jednak wypierać jasne plomby utwardzane światłem lub chemią.
Wprowadzenie amalgamatu przesądziło to, że w składzie zawiera rtęć. To natomiast, więc Portal infodent24.pl wskazuje, że według amerykańskich badań, chociaż plomby amalgamatowe odchodzą do lamusa, wciąż najmniej zamożni pacjenci częściej kupują właśnie ten typ wypełnienia. Stomatologowie wskazują na alternatywy dla amalgamatu. Te są tylko i co najważniejsze – nie zawierają rtęci w składzie, ale nieliczne kraje wspólnoty.
Wynika to z odstępstw od zakazu zastosowanych między innymi w przypadku Czech i Słowacji. W tych krajach czarne plomby są w 100 proc. refundowane przez państwo. Przyjęte 31 lipca 2024 roku Wspólnota zgodziła się także, by najpóźniej zakazana będzie ich produkcja, import oraz eksport.
Rtęć jest niebezpieczna dla środowiska, dla człowieka jest pierwiastek łatwo się rozprzestrzenia i akumuluje, a co więcej ma długą trwałość.