Badania tych skał trwą już kilka miesięcy i ujawniają coraz to więcej zagadkowych informacji. Teraz naukowcy odkryli, co było szokiem dla specjalistów. Bennu pochodzi z wodnego świata? Nowe odkrycie wskazuje, że zdobyto teraz jeszcze mocniejszy argument przemawiający za tym, że.
Specjaliści wskazują, że odkryto do tej pory w próbce planetoidy Ryugu, czy też w poszczególnych meteorytach. Jednakże próbki z Bennu są wyjątkowe ze względu na wielkość ziaren i ich czystość. Obecność i stan fosforanów, a także innych pierwiastków i związków na Bennu.
Bennu potencjalnie mogła kiedyś być częścią wilgotniejszego świata. Jednak ta hipoteza wymaga dalszych badań — powiedział w oświadczeniu Dante Lauretta z University of Arizona w Tucson. Z kolei Jason Dworkin, naukowiec projektu OSIRIS-REx w Goddard Space Flight Center NASA w Greenbelt w stanie Maryland dodał: OSIRIS-REx dał nam dokładnie to, na co liczylismy: dużą, dziewiczą próbkę asteroidy bogatą w azot i węgiel z dawniej wilgotnego świata.
Wilgotna przeszłość Bennu
Wcześniej w próbkach z Bennu badacze odkryli obecność. Jest to skała, która tworzy się, gdy stopione skały mają kontakt z wodą. Naukowcy proponują teraz hipotezę, że, która występowała prawdopodobnie pod lodową lub kamienistą powierzchnią. Przykładem takiego obiektu może być lodowy księżyc Saturna Enceladus. Uważa się, że tajemnicze kosmiczne ciało miało około 250 km średnicy, a Bennu mająca średnicę około 500 m, powstała wskutek kosmicznej kolizji.
Wciąż wymyślamy pomysły, jak przetestować [hipotezę mokrego ciała macierzystego]. Ale dla mnie jest to główny kandydat na, w którym powstały te skały – powiedziała profesor Lauretta dla IFLScience. Jak dodał dr Harold Connolly z Uniwersytetu Rowan w Glassboro w stanie New Jersey: Próbki Bennu to kuszaco piękne. Wykonywane co tydzien nowe analizy […] dostarczają nowych i czasami zaskakujących odkryć, które pomagają ustalić ważne informacje dotyczące pochodzenia i ewolucji planet podobnych do Ziemi. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie.