Tuby dostarcza koncern Metinvest. Te przenośne konstrukcje są wykonane z prefabrykowanej blachy falistej i ważą zaledwie ok. 2 ton, co pozwala na ich szybkie i łatwe ustawienie w terenie. Bunkry chronią żołnierzy przed pociskami artyleryjskimi do kalibru 152 mm i atakami dronów kamikadze.
Innowacyjne mobilne bunkry nie tylko chronią, ale też dają żołnierzom możliwość odpoczynku, ochrony przed deszczem i śniegiem czy szybkiego ogrzania się. W tubach mieści się do 20 osób, a dodatkowo przechowywać w nich można zapasy i dodatkową amunicję.
Tuby we wschodniej Ukrainie. Początkowo Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały do testów kilka tub, które okazały się bardzo użyteczne na froncie. Obecnie mobilnych bunkrów są już na froncie setki. Innowacyjne podejście ukraińskich sił zbrojnych do wykorzystania technologii w celu obrony przed agresją rosyjską może przynieść korzyści również Polsce. Nasza armia rozważa zastosowanie podobnych rozwiązań w przypadku konfliktu z Rosją, a wojna w Ukrainie staje się testem dla wielu technologii, które mogą okazać się kluczowe również dla bezpieczeństwa innych państw NATO.