Decyzja PKW wpłynie na przyszłość PiS. Dwa sprawy mogą utrudnić sytuację partii.

PKW podjęła decyzję w sprawie rozliczenia wyborczego PiS. Informacje zza kulis wskazują, że Państwowa Komisja Wyborcza odrzuci rozliczenie wyborcze PiS i nałoży na partię karę finansową.

PKW musi dokładnie wyliczyć, ile pieniędzy komitet wyborczy PiS wydał niezgodnie z prawem. Od kwoty nielegalnych wydatków będzie zależała surowość nałożonej kary.

Na posiedzenie PKW dotyczące sprawozdania finansowego komitetu PiS była dwukrotnie odraczane. Ostatecznie zwrócono się o wyjaśnienia do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

W przypadku RCL chodziło o zatrudnienie osób do prowadzenia kampanii wyborczej do Sejmu przez szefa RCL Krzysztofa Szczuckiego. Natomiast NASK dotyczył monitoringu treści dezinformujących i fake newsów.

Trzy zawiadomienia z Ministerstwa Sprawiedliwości trafiły do PKW, dotyczące ważności finansowania kampanii wyborczej w 2023 roku.

Jednym z problemów jest sprawdzenie funduszu sprawiedliwości przez PKW w kontekście wydatków kampanii wyborczej. PKW będzie miała trudności z wliczeniem tych wydatków w koszty kampanii Zjednoczonej Prawicy.

Możliwe konsekwencje

Decyzja PKW dotycząca odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS może skutkować stratą do 75% dotacji podmiotowej oraz pomniejszeniem subwencji.

Według szacunków PiS może zapłacić kilka, maksymalnie kilkanaście milionów kary. W ciągu czterech lat kadencji partia otrzyma około 100 mln zł jako subwencję i dotację.

Przepisy Kodeksu wyborczego nakazują odrzucenie sprawozdania finansowego, jeśli naruszenia przekroczą 1% wszystkich środków komitetu.

Konieczne działania

Wymagane jest precyzyjne określenie ewentualnej kwoty, o jaką pomniejszyć dotację podmiotową oraz subwencję w przypadku odrzucenia sprawozdania.

Zródło: Onet, PAP